SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

112 istasyonları ‘alarm’ veriyor!

Yeni ambulans alınmadığı için Bursa’da yedi, Adana’da ise on, 112 araç davet istasyonunun süreksiz olarak kapandığı belirtildi. Genel Sağlık-İş Lideri Derya Uğur, “Bu durum, geç ulaşımdan ötürü sıhhatte şiddete neden oluyor” dedi. Uğur, araç tamirinde iktidar yakını liyakatsiz servislerin tercih edildiğini aktardı.

112 istasyonları ‘alarm’ veriyor!
04 Eylül 2023 - 2:36

Genel Sağlık-İş’in çalışmasına nazaran acil sıhhat aracı ambulanslarının eski ve arızalı olması, yeni ambulansların da alınmaması nedeniyle yurttaşların canı tehlikeye atılıyor. Son iki yıldır çok az ambulans alımı yapılırken, birçok vilayette 300 bin ile 600 bin kilometre ortasındaki araçlarla hizmet üretilmeye çalışılıyor.

Kliması çalışmayan, sık sık arıza veren eski araçlar, gerek hastaların gerekse çalışanların mağduriyetine neden oluyor. Öte yandan plansız 112 istasyonları açılması ve olması gereken yedek araçların da vilayetlerde bulundurulmaması da yaşanan mağduriyeti artırıyor. Ayıca araçların eski olması nedeniyle arızalanması ve yedek ambulansların da olmaması, birçok vilayette 112 istasyonlarının süreksiz mühletle kapatılmasına neden oluyor. 99 faal çalışan istasyonun bulunduğu Bursa’da günlük ortalama 7 istasyon kapalıyken 109 istasyonun bulunduğu Adana’da 10 istasyon araç arızası nedeniyle kapatılmış durumda.

(Derya Uğur)

‘YENİ ARAÇ ÇAĞIRILIYOR’

Bir vilayette eski araç konusunda sorun yaşayan 112 çalışanının, durumu idareciye bildirdiğinde “Durana kadar kullanmaya devam edin” karşılığı aldığını kaydeden Genel Sağlık-İş Lideri Derya Uğur, “Bu durum, hadiseye giderken ya da dönerken aracın yolda arızalanması durumunda yeni araç çağrılmak zorunda kalınmasına neden oluyor. Geç ulaşımdan ötürü sıhhatte şiddete neden oluyor” dedi.

‘FİRMALAR İKTİDARA YAKIN’

Arızalı araçların tamiratı için anlaşılan servislerin ise olayın öteki bir boyutu olduğuna dikkat çeken Uğur, “Anlaşma yapılan firmalar da çoğunlukla liyakat değil, iktidara yakınlığa nazaran tercih ediliyor” diye konuştu.

Uğur, “Araç tamir mühletleri firmanın inisiyatifine bırakılmış durumda. Tekrar özgün kesim kullanılması gerekirken yan sanayi kesim kullanılıyor. Lakin takibini yapan da hesap soran da yok” dedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER