SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD tahvil yatırımcıları yol ayrımında

Fed’in bu yıl bir defa daha faiz artışı yapabileceği kararının akabinde ABD iki yıllık tahvil getirisi doruğa ulaşmıştı. Stratejistler gelecek yıl faiz indirimlerinin gündeme gelmesiyle birlikte tahviller hakkında iyimserler.

ABD tahvil yatırımcıları yol ayrımında
25 Eylül 2023 - 7:30

Fed’in faiz artışlarına son verip vermediği sorusu tahvil yatırımcıları için kritik kıymet taşıyor. Fed’in bu yıl bir kere daha faiz artışı yapabileceği kararının akabinde ABD iki yıllık tahvil getirisi yüzde 5’i aşarak 2006 tepesine, 10 yıllık getiri ise yüzde 4,5’i geçerek 2007 doruğuna ulaşmıştı.

Ancak stratejistler gelecek yıl faiz indirimlerinin gündeme gelmesiyle birlikte tahviller hakkında iyimserler. Columbia Threadneedle Stratejisti Ed Al-Hussainy’ye nazaran kısa vadeli tahviller Fed’in birkaç yıl içinde faiz indirimlerine dönmesi senaryosunda yeterli performans gösterebilir.

Al-Hussainy “Fed’in iki yıl boyunca faizleri sabit tutacağını düşünmüyorsanız iki yıllıklar yatırımcıya önemli bir paha sunuyor” dedi. Bu yıl istihdam piyasasının canlı kaldığını lakin gelecek yıl bu canlılığı koruyamayacağını savunan Al-Hussainy soğuyan işgücü piyasasının tahvil rallisini tetikleyebileceği görüşünde.

ABD tahvillerini takip eden Bloomberg endeksine nazaran bu yıl ABD tahvilleri yatırımcısına yüzde 1,2 kaybettirdi. Uzun vadeli tahvillerde kayıp yüzde 6,6’yı buldu. Tahviller üçüncü yıl üst üste eksi getiriye hakikat ilerliyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER