SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

AB’den Çin’e rekabet tepkisi

Avrupa Birliği’nin Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis, Çin’e ziyareti sırasında, Avrupa Birliği’nin Çin’e karşı çıkarlarını müdafaada ve adil rekabetin tesis edilmesinde daha argümanlı olacağını söyledi.

AB’den Çin’e rekabet tepkisi
25 Eylül 2023 - 8:54

Avrupa Birliği, Çin’e karşı adil rekabeti tesis etmede daha argümanlı olacağını vurguladı.

Avrupa Birliği’nin Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis, Çin ziyareti sırasında bir üniversitede yaptığı konuşmada “AB rekabeti beğenilen karşılıyor. Rekabet şirketlerimizi güçlendiriyor, daha yenilikçi yapıyor. Öte yandan rekabet adil olmalı. Haksız rekabete karşı hakkımızı daha fazla savunacağız” açıklamasını yaptı.

Dombrovskis’in ziyareti AB ve Çin’in başta elektrikli arabalar olmak üzere ticaret gerginliği yaşadığı bir periyoda denk geldi. AB, bu ay Çin elektrikli araçlara sübvansiyon soruşturması açarken, Çin bu hamleyi “açık bir korumacılık” olarak yorumlamıştı. Elektrikli araçlar konusunun Dombrovskis’in Çin gezisi sırasında gündeminde yer alması bekleniyor.

Öte yandan, Çin Ticaret Bakanlığı, soruşturmayı “açık bir korumacılık eylemi” olarak eleştirmişti.

“Ekonomik güvenliğe yaklaşımımız orantılı ve kesindir”

AB’nin planlarına aşina olan kaynaklara nazaran, Dombrovskis’in Pekin’e, bağlantıları yine kurmak için somut mutabakatlara muhtaçlık olduğunu söylemesi ve AB’nin risk azaltma stratejisinin muhafazacı olmadığını savunması bekleniyor.

Dombrovskis’in hazırlanan konuşmasında ayrıyeten, “Ekonomik güvenliğe yaklaşımımız orantılı ve katidir; hareketimiz büsbütün riske dayalı olacaktır. Bu nedenle riskten arındırma, açıklığımızı zayıflatmak değil, korumak için bir stratejidir.” tabirlerinin de yer alacağı belirtildi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER