SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ENUYGUN: Faiz artışlarının devam edeceğini öngörüyoruz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenen faiz kararı açıklandı. Para Siyaseti Konseyi (PPK), siyaset faizini 750 baz puanlık piyasa beklentisinin üzerinde bir artışla yüzde 25 düzeyine çekti.

ENUYGUN: Faiz artışlarının devam edeceğini öngörüyoruz
25 Ağustos 2023 - 1:42


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenen faiz kararı açıklandı. Para Siyaseti Şurası (PPK), siyaset faizini 750 baz puanlık piyasa beklentisinin üzerinde bir artışla yüzde 25 düzeyine çekti. Ağustos ayındaki TCMB faiz kararı ile ilgili olarak, Enuygun Finans ismine Kıdemli Finans Eserleri Müdürü Esin Abacı, değerli değerlendirmelerde bulundu.

Para Siyaseti Şurası (PPK), dezenflasyonun en kısa müddette sağlanması, enflasyon beklentilerinin dengelemesi ve fiyatlama davranışlarındaki istikrarsızlığın denetim altına alınması maksadıyla sıkılaştırma sürecini sürdürme kararı aldı. Şura, siyaset faizini enflasyonun ana eğilimini düşürmeye yönelik belirledi. Şura, kararın alınmasında orta vadede tek haneli enflasyon maksadına ulaşılabilmesi için şartların göz önünde bulundurulduğunu söz etti. 

Son olarak, heyet enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ait göstergelerin yakından izleneceği ve fiyat istikrarı çerçevesinde tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

Kıdemli Finans Eserleri Müdürü Esin Abacı, bu durumu ayrıntılı bir biçimde tahlil ederek şunları tabir etti: “TCMB siyaset faiz oranı, 750 baz puan artışla yüzde 25 çıkarak son dört yılın en yüksek düzeyine ulaştı.  Önümüzdeki periyotta de faiz artışlarının devam edeceğini öngörüyoruz. Piyasa beklentilerinin üzerinde bir faiz artışı gerçekleşmesiyle birlikte, ihtiyaç kredisi aramaları yaklaşık 2 kat, mevduat aramalarıysa 5 katın üzerinde arttı.  22 Haziran prestijiyle siyaset faizlerindeki artış trendinin devam etmesiyle birlikte tüketici kredileri faiz oranı da paralel olarak arttı. Bu artışa bağlı olarak, tüketiciler birinci artışın akabinde taleplerini öne çekmeye başladı.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER