SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Evde yapılan konserveleri tüketirken dikkat!

Klâsik formüllerle meskende hazırlanan konserveler için kıymetli ikazlarda bulunan halk sıhhati uzmanları “Küflenmiş, kabarmış, rengi ve kokusu değişmiş, kapağı bombeleşmiş yahut sızdırmış konserveler asla tüketilmemeli, tadına dahi bakılmamalıdır” dedi.

Evde yapılan konserveleri tüketirken dikkat!
25 Eylül 2023 - 9:30

Yaz aylarının sonunda meskenlerde klasik formda hazırlanan ve çoğunlukla sonbahar, kış mevsimlerinde tüketilen konserveler, dikkat edilmezse besin zehirlenmelerine yol açabiliyor.

Konu hakkında bilgilendirmelerde bulunan halk sıhhati uzmanları kıymetli ikazlarda bulundu.

Mevsiminde alınan meyve ve sebzelerin farklı periyotlarda de tüketilebilmesi için en yaygın kullanılan prosedürlerden biri de konserve üretimidir. İçinde bulunduğumuz yaz ve sonbahar aylarında ülkemizde de konserve imali klâsik tekniklerle artmaktadır. Botulizm, çoğunlukla konutta hazırlanmış konservelerden kaynaklanan bir besin zehirlenmesi çeşididir. Kontamine konserve eserlerinin tüketiminden 12 ile 72 saat sonra başlayan bulantı, kusma, halsizlik, baş dönmesi üzere şikayetleri ileri devirde yutkunma ve konuşmada zahmet, ağız kuruluğu, bulanık görme, çift görme üzere şikayetler izleyebilmektedir. Ağır olaylarda ise kalp ritim bozukluğu, teneffüs zahmeti ve ne yazık ki mevte varan olaylar gözlenebilmektedir.

“KONSERVELERİN BASINÇLI TENCERELERDE PİŞİRİLMESİ GEREKİYOR”

Konserve yapılacak yiyeceklerin yeterlice yıkanması, ortam hijyeninin sağlanması ve tuz oranının istikrarlı olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar şu noktalara değindi:

“Isıya güçlü cam gereçler kullanılmalı, kapakların paslı olmamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. Konservelerin basınçlı tencerelerde pişirilmesi ve açıldıktan sonra da en az 10 dakika yüksek ısıda pişirilerek tüketilmesi zehirlenme ihtimalini azaltacaktır. Küflenmiş, kabarmış, rengi ve kokusu değişmiş, kapağı bombeleşmiş yahut sızdırmış konserveler asla tüketilmemeli, tadına dahi bakılmamalıdır. Bilhassa kronik hipertansiyon, böbrek yetmezliği üzere hastalığı olan bireyler, tuz oranı yüksek olan konserve, salamura, turşu üzere besinlerin tüketiminden kaçınmalıdırlar. Bunun yerine alternatif saklama prosedürü; kurutma, dondurma üzere formüller kullanılabilir. Dünya Sıhhat Örgütü’nün besin güvenliği ismine verdiği önerdiği 5 temel tavsiye her vakit aklımızda bulunmalıdır. Bunlar nelerdir; besinin pak saklanması, pişirilmiş ve pişirilmemiş besinlerin başka olarak saklanması, besinlerin yanlışsız ve uygun pişirilmesi, inançlı sıcaklıklarda saklanması ve besin imalinde pak su ile pak ham husus kullanımı. Bunlara karşın besin zehirlenmesi belirtisi gördüğümüzde ise en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmamız yararlı olacaktır.” 

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER