SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Jüpiter’in uydusunda yaşamın ayak izleri bulundu

James Webb Uzay Teleskobu bu defa merceğini Jüpiter’in buzlu uydusu Europa’ya çevirdi ve birinci karbon ispatını tespit etti.

Jüpiter’in uydusunda yaşamın ayak izleri bulundu
25 Eylül 2023 - 9:00

Bilim insanları bir müddettir Europa’nın buzlu kabuğunun altında su okyanuslarının yattığının farkındaydı fakat bu okyanusların hayatı desteklemek için yanlışsız kimyaya sahip olup olmadığını bilmiyorlardı. Bir mühlet evvel James Webb Uzay Teleskobu (JWST) tarafından yapılan müşahedeler Europa’nın tuzlu sıvı okyanuslarından kaynaklanan karbondioksiti tespit etti.

Bu keşif, canlılar için hayati bir element olan karbonun keşfedilmesi, bu uydunun potansiyel olarak yaşanabilir olduğuna dair değerli çıkarımları beraberinde getiriyor.

YAŞAMIN SİNYALLERİ

Donanımhaber’in aktardığı araştırmanın baş muharriri ve NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi bilim insanı Geronimo Villanueva yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dünya’da hayat kimyasal çeşitliliği sever. Biz karbon temelli bir ömürüz. Europa’nın okyanusunun kimyasını anlamak, bildiğimiz biçimiyle yaşama elverişli olup olmadığını ya da hayat için uygun bir yer olup olmadığını belirlememize yardımcı olacak.”

Daha da heyecan verici olan şey ise, JWST’nin NIRSpec aygıtı ile kızılötesinde yapılan müşahedelere sonucunda karbon moleküllerinin Europa’ya göktaşı çarpması yahut başka dış kaynaklar yoluyla gelmediğinin tespit edilmiş olması. Müşahede grubu tarafından yapılan açıklamalara nazaran Europa’nın yüzeyinde gördüğümüz karbonun okyanustan geldiğine dair gözlemsel delillere sahibiz.

JWST, Jüpiter’in dört büyük Galilean uydusundan en küçüğü olan Europa’nın etrafındaki karbondioksitin en çok Tara Regio ismi verilen jeolojik olarak genç bir bölgede bol ölçüde bulunduğunu gözlemledi. Yüzey buzunun “kaos arazisi” olarak isimlendirilen bu bölgede bozulmuş olması, Europa’nın buzlu yüzeyi ile yüzey altı okyanusu ortasında gereç alışverişi olduğunu gösteriyor.

Hubble Uzay Teleskobu’nun evvelki müşahedeleri Tara Regio’da okyanus kaynaklı tuza dair deliller gösteriyordu. Artık karbondioksitin de orada ağır bir biçimde bulunduğunu görüyoruz. Bunun, karbonun muhtemelen en son kaynağının iç okyanus olabileceği düşünülüyor. Öte yandan bulguların gelecekteki başka misyonlar için de değerli sonuçları var. NASA, Ekim 2024’te Europa Clipper uzay aracını fırlatacak ve bu araç Jovian sistemine (Jüpiter ve uyduları) giderek Europa’nın yüzey altı okyanuslarının ömrü destekleyip desteklemediğini belirlemek üzere ayrıntılı bir araştırma yapacak.

JWST’nin elde ettiği bulgular, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Jüpiter Buzlu Aylar Kaşifi (JUICE) misyonu tarafından Jüpiter ve uydularının araştırılmasına da yardımcı olabilir. JUICE, Nisan 2023’te Europa ve öbür büyük Jovian uyduları Callisto ve Ganymede’yi incelemek için şu anda seyahatini sürdürüyor. Bu iki uyduda da geniş okyanusların olduğu düşünülüyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER