SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kırmızı refle testiyle çocuğunuzun göz problemini büyümeden çözün

Göz sıkıntılarının küçük yaşlarda belirlenememesinin ileri yaşlarda sorunlara sebep olacağını belirten uzmanlar çocuklarda kırmızı refle testiyle göz retinasındaki anomalilerin kolay bir biçimde tespit edilebileceğini aktardı.

Kırmızı refle testiyle çocuğunuzun göz problemini büyümeden çözün
25 Eylül 2023 - 9:24

Göz Sıhhati ve Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Sevil Karaman, çocuk gelişiminde büyük rol oynayan göz sıhhati için kırmızı refle testinin kıymetine dikkati çekti. Doç. Dr. Sevil Karaman, göz sıhhatinin çocuklar için kritik bir rol oynadığını belirterek “Göz sıhhati, çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için kritik bir rol oynar. Göz sıkıntıları erken yaşlarda tespit edilmediğinde, ilerleyen yıllarda daha önemli meselelere yol açabilir. Bu nedenle çocukların göz sıhhatini izlemek ve erken teşhis etmek son derece kıymetlidir. Kırmızı refle testi, bebeklerin ve küçük çocukların göz sıhhatini pahalandırmak için kullanılan kolay fakat tesirli bir tarama metodudur. Bu test, çocuğun retinasındaki bir sorunu yahut anormalliği tespit etmek için kullanılır. Ekseriyetle doğumdan çabucak sonra yahut bebekler birinci aylarını geçirdiğinde yapılır. Bu test sırasında, hekim bebeğin gözüne ışık yayan bir alet meblağ. Bu ışığın kırmızı yansıması retinanın sağlıklı olduğunu gösterir. Şayet retinada bir sorun varsa, beyaz bir leke yahut diğer bir anormallik görülebilir” diye konuştu.

TESTİN KIYMETİNİ VURGULAYAN 4 NEDENE DİKKAT

Göz sıhhati problemleri erken yaşta tespit edilirse, tedavi ve müdahale seçeneklerinin daha tesirli olabileceğini söyleyen uzman kırımız refle testinin kıymetini şu biçimde sıraladı: 

Erken Teşhis: Kırmızı refle testi, göz sıkıntılarını erken etapta tespit etmek için kullanılan bir araçtır. Erken teşhis, tedaviye başlama bahtını artırır ve kalıcı görme kaybını önleyebilir.

Tedavi Seçenekleri: Birçok göz sorunu, erken devirlerde tedavi edildiğinde daha başarılı sonuçlar verir. Bu nedenle erken teşhis, çocukların göz problemlerine daha âlâ karşılık vermelerine yardımcı olabilir.

Ambliyopi (Tembel Göz) Erken Teşhisi: Ambliyopi, bir gözün başkasına nazaran daha zayıf görme yeteneği ile karakterize edilen bir durumdur. Erken yaşlarda tespit edilmezse, kalıcı hale gelebilir. Kırmızı refle testi, ambliyopi üzere meseleleri tespit etmek için kullanılabilir.

Retinoblastom Erken Teşhisi: Retinoblastom, gözün retinasında ortaya çıkan bir kanser cinsidir. Erken teşhis edilmediğinde hayatı tehdit edebilir. Kırmızı refle testi, bu çeşit önemli problemleri erken etapta tespit edebilir.”

Doç. Dr. Karaman, “Sonuç olarak, çocuklarda kırmızı refle testi, göz sıhhatini izlemek ve erken teşhis etmek için kolay ve tesirli bir sistemdir. Bu test, çocukların sağlıklı gözlerle büyümelerine yardımcı olabilir ve potansiyel göz meselelerinin önemli sonuçlarını önleyebilir. Her ebeveyn, çocuğunun göz sıhhatini sistemli olarak izlemeli ve bu testi yaptırmalıdır. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarabilir ve kalıcı görme sıkıntılarını önleyebilir” sözlerini kullandı. 
 

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER