SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sınıf geçmede yeni düzenlemeyi duyurdu: Türkçe ortalaması 70 olmayan geçemeyecek

Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, temel eğitim yönetmeliğinin detaylarını açıkladı. Bakan Tekin, Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencilerin sınıfı geçemeyeceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sınıf geçmede yeni düzenlemeyi duyurdu: Türkçe ortalaması 70 olmayan geçemeyecek
25 Eylül 2023 - 9:42

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir televizyon kanalında, temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ait açıklama yaptı.

Sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlatan Tekin, “Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçe’den 70 alma zaruriliği getirdik. Daha yönetmeliği yayımlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek” diye konuştu.

AÇIK LİSE İMTİHANLARI YÜZ YÜZE

Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenleme sonrasında gelinen son durumu da paylaştı. İmtihanların online değil yüz yüze yapılacağını hatırlattı.

“Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An prestijiyle bizim tanımladığımız yasal münasebetler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız önlemin kamuoyunda olumlu karşılık bulduğunu ve gerçek bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise imtihanları da yüz yüze olacak.”

“ATAMA SÜRECİNİ BAŞLATIRIZ”

Tekin, öğretmen atamalarına ait de “Benim arzum, isteğim şuydu. Bütçe kanunu geçmeden sayılar muhakkak olursa atama sürecini başlatırız. 3 ay içerisinde yeni eğitim yılı başlarken arkadaşlarımızı başlatırız diye düşünmüştüm bunu da açıklamıştım. Bunu da ilgili bakanlarla paylaşacağız” bilgisini verdi.

 

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER