SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

NASA’nın uzay aracı ilk asteroit örnekleriyle Dünya’ya ulaştı

NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, Bennu isimli asteroitten moloz örnekleri aldıktan sonra 7 yıl süren seyahatini tamamlayarak Dünya’ya döndü.

NASA’nın uzay aracı ilk asteroit örnekleriyle Dünya’ya ulaştı
25 Eylül 2023 - 8:48

NASA’nın uzaydan getirdiği birinci asteroit örnekleri, 7 yıl evvel çıkılan seyahatin tamamlanmasıyla Dünya’ya ulaştı.

Osiris-Rex uzay aracı örnek kapsülünü 100 bin kilometre uzaklıktan bıraktı ve kapsül 4 saat sonra paraşütle Utah Çölü’ne iniş yaptı.

Örnekler, inceleme için NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne götürülecek. Misyonun liderliğini yapan Arizona Üniversitesinden Dante Lauretta örneklere eşlik edecek.

Lauretta, iniş öncesinde yaptığı açıklamada, Houston’da kapsülün açılmasının içindeki ölçü konusundaki belirsizlik nedeniyle, “asıl değerli an” olacağını söyledi.

NASA yetkilileri, kesin bir ölçüm elde etmenin birkaç hafta alacağını bildirdi.

Bilim insanları kapsülün en az bir fincan moloz içerdiğini varsayım ediyor.

Bunun, asteroit örnekleri getiren öbür tek ülke olan Japonya’nın bir çay kaşığı molozunu geçerek uzaydan gelen en büyük moloz yığını olması bekleniyor.

Bu örneklerin, bilim insanlarının Dünya’nın ve ömrün nasıl oluştuğunu daha yeterli anlamalarına yardımcı olacağı belirtiliyor.

BENNU ASTEROİDİ

Dünya’dan 81 milyon kilometre uzaklıkta Güneş’in yörüngesinde dönen ve Empire State Binası büyüklüğünde olan Bennu’nun çok daha büyük bir asteroidin kırılmış kesimi olduğuna inanılıyor.

Bennu’nun 2182 yılında Dünya’ya tehlikeli bir halde yaklaşması bekleniyor.

Lauretta, Osiris-Rex’in topladığı dataların asteroidi saptırma gayretine yardımcı olacağını düşündüklerini söyledi.

NASA’nın Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden 2016’da uzaya gönderilen ve 2018’de Bennu asteroidine ulaşan Osiris-Rex, Bennu’nun karbon bakımından varlıklı olan karanlık yüzeyinden moloz kesimleri toplamasının akabinde 2021’de 178 milyon mil (yaklaşık 286 milyon kilometre) aradan dünyaya dönüş için yola çıkmıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER