SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Uzun süreli Kovid geçirenlerde ortaya çıkan ‘hasar’

Yeni araştırma hastaneye kaldırıldıktan sonra uzun periyodik Kovid geçiren şahısların ana organlarında hasar görülme mümkünlüğünün arttığını gösterdi.

Uzun süreli Kovid geçirenlerde ortaya çıkan ‘hasar’
25 Eylül 2023 - 8:42

BBC’nin haberine nazaran, İngiltere’de yapılan araştırma, uzun müddetli Kovid geçiren hastaların ana organlarının ne ölçüde etkilendiğine odaklandı.

Araştırma kapsamında virüs nedeniyle hastaneye kaldırılan 259 kişi incelendi.

Taburcu edildikten beş ay sonra, bu bireylerin ana organları manyetik rezonans görüntüleme (MRI) sistemiyle incelendi. Tarama sonuçları, hiç Kovid geçirmemiş 52 kişilik kümeyle karşılaştırıldığında değerli farklılıklar gösterdi.

Taramalarda, uzun mühlet Kovid geçiren hastaların akciğer, beyin ve böbrek üzere organlarında anormalliklere sahip olma mümkünlüğünün üç kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırmada, uzun Kovid geçirenlerde en fazla etkilenen organın akciğer olabileceği, kelam konusu organın 14 kat daha fazla etkilenebileceği belirlendi.

Ayrıca, şiddetli Kovid geçirenler ortasında MRI usulüyle yapılan taramalarda beyinde kimi anormallikler gösterme mümkünlüğü üç kat, böbreklerde ise iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Kalp yahut karaciğer sıhhatinde ise kıymetli bir değişiklik tespit edilmedi.

Oxford Üniversitesinden ve araştırmanın baş muharrirlerinden Dr. Betty Raman, araştırmanın, uzun müddetli Kovid semptomlarıyla yaşayanların organlarında bir ölçü hasar görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Araştırmanın uzun müddetli Kovid için tesirli tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

Araştırma “Lancet Respiratory Medicine” mecmuasında yayımlandı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER