SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Diş taşı neden olur? Diş taşları (diş taşı-tartar) nasıl temizlenir?

Diş yüzeyinde biriken plağın uzun müddet temizlenmemesi ve sertleşerek diş taşı oluşturması sonucu oluşan diş taşı, hem dişlere hem de diş etlerine ziyan verir. Pekala diş taşı nedir? Diş taşı neden olur, nasıl temizlenir?

Diş taşı neden olur? Diş taşları (diş taşı-tartar) nasıl temizlenir?
23 Ağustos 2023 - 5:54

Diş fırçası, diş ipi ve ağız gargaraları diş plağının uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu plak uzaklaştırılmazsa taş (tartar) haline gelebilir. Bilhassa ağız hijyenine dikkat etmeyen bireylerde tartar oluşabilir. Düzgün fırçalamayan ve diş eti kenarını temizlemeyen bireylerde de görülebilir.

DİŞ TAŞINA NE SEBEP OLUR?

Tükürüğünüzdeki mineraller ağza giren yiyeceklerle diş yüzeyinde birikir. Dişlerin üzerinde yapışkanlık hissi veren plak birikimi olur.

Diş plağı nizamlı ağız hijyeni ile uzaklaştırılmazsa sertleşmeye başlayabilir. Sertleşme ölçüsü arttıkça tartar oluşumu meydana gelebilir. Ekseriyetle açık renkli ve sarımsı görünümdedir. Diş taşı üzerinde biriken yiyecek ve içecekler nedeniyle diş taşının rengi yoğunlaşabilir.

DİŞ TAŞI OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR?

Diş taşı oluşumunu engellemek her vakit mümkün olmayabilir. Birtakım şahısların tükürüğündeki minerallerin yapısı ve ölçüsü nedeniyle diş taşı oluşumu kaçınılmaz olabilir. Fakat birikimi azaltmak için kimi ipuçları vardır.

Diş taşı oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gereken noktalar;

Dişleri günde iki defa 2 dakika fırçalamak

Birey için hakikat boyutta ve sertlikte bir diş fırçası kullanmak

Elektrikli diş fırçası ve gargara kullanımı

Diş ipi kullanımı

Florürlü diş macunları kullanmak

Şekerli ve asitli besinlerden kaçınmak

Yemekten sonra diş fırçalama yahut ağzı suyla çalkalama

Sigara ve tütün eserleri kullanmamak

Düzenli olarak diş tabibine gitmek

DİŞ TAŞLARI NASIL TEMİZLENİR?

Diş taşı paklığı diş tabipleri tarafından yapılması gereken bir süreçtir.

Ağrılı ve acılı bir süreç olmadığı için anestezi gerektirmez. Fakat diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve ağrı şikayeti olan şahıslar bu süreç sırasında kullanılan aygıtların neden olduğu su ve titreşim nedeniyle hassasiyet hissedebilirler. Bu üzere durumlarda ağrı hissedilen bölgelerin uyuşturulması gerekebilir. Özel aletler yardımıyla diş yüzeyindeki taşlar kısa müddette temizlenebilir.

Deneme bonusu veren siteler asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER