SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Dondurma yerken bir kez daha düşüneceksiniz! 3 kişi canından oldu

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için dondurma yemeyi kim sevmez ki? Lakin bir yerde yapılan hijyen kusurları, tüketilen dondurmanın ölümcül bir tehlike yaratmasına neden oldu. Bu ölümcül durum, üç kişinin hayatını yitirmesiyle sonuçlandı. Dondurmanızı tüketirken ekstra dikkatli olmalısınız!

Dondurma yerken bir kez daha düşüneceksiniz! 3 kişi canından oldu
26 Ağustos 2023 - 6:00

Yazın sıcak kavurucu günlerinde birçok kişi serinlemenin yolunu dondurma kasesinden geçiyor. Lakin bu yaz, soğuk lezzetlerin ardındaki ölümcül tehlike deşifre oldu. Dondurma yemenin keyfini zehire dönüştüren bu tehlikeli bakteri, üç canı birden alarak alarm zillerini çaldırdı!

Global sıcaklık rekorlarını alt üst eden bu yazda, birçok kişi dondurmanın soğukluğunda soluk almaya çalışıyor. Fakat Washington eyaletinde yaşanan trajik olay, dondurma severlerin kabusu haline geldi. Dondurmanın içerisindeki ölümcül ‘Listeria’ bakterisi, hayatla olan bağını koparan üç kişinin son yudumu oldu.

BBC.co.uk sitesinin aktardığı habere nazaran;Tacoma kentindeki Frugal isimli yerin dondurma makineleri, gerekli paklık ve hijyen koşullarına uygun olmadığı için bu ölümcül bakteriyi konuk etti. Listeria’nın kurbanlarından üçü, dondurmadan aldıkları bu tehlikeli bakteri yüzünden ömür gayretini kaybetti.

6 bireyden 3’ü hayatını kaybetti

Washington Eyaleti Sıhhat Departmanı’nın raporlarına nazaran, hastaneye kaldırılan altı şahıstan üçü, bu ölümcül bakterinin kurbanı oldu. Salgından etkilenenlerin yaş aralığı 40 ile 79 ortasında değişiyor ve hepsinin bağışıklık sistemi hayli zayıftı.

Bu ölümcül olayın çabucak akabinde, Frugal restoran zinciri, Tacoma şubesindeki dondurma satışını askıya aldı ve tüm dondurma makinelerini ayrıntılı paklık ve testler için uzman bir takıma gönderdi. Lakin tedbir alınması için şirket genelinde dondurma satışı durduruldu.

Restorandan yapılan resmi açıklamada, “Olayın farkındayız ve yaşanan bu trajik sonuçlardan ötürü derin keder duyuyoruz. En yüksek standartlarda hizmet vermeye devam etmek ve bu türlü bir olayın bir daha yaşanmaması için tüm önlemleri alıyoruz.” sözlerine yer verildi.

 

Listeria bakterisi nedir?

Listeria, bilhassa gebeler, çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli bir bakteridir. Bu bakteri, toprak, su ve hayvanlar aracılığıyla besinlere bulaşarak, tüketildiğinde önemli sıhhat meselelerine yol açabilir. Semptomları ortasında yüksek ateş, baş ağrısı, mide bulantısı ve ishal yer alırken, bilhassa bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ölümcül olabilir.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi’ne (CDC) nazaran, yılda yaklaşık 1.600 Amerikalı, Listeria enfeksiyonu kapıyor ve bu şahıslardan yaklaşık 260’ı hayatını kaybediyor. Bu nedenle, besin güvenliğine dikkat etmek hayati değer taşıyor.

 
Deneme bonusu veren siteler asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER