SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Hamilelikte spor yapmak sakıncalı mı? Hamilelik hakkında doğru sanılan 10 hatalı bilgi!

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aysel Nalçakan, toplumda hamilelikle ilgili hakikat sanılan yanılgılı bilgileri anlattı, değerli teklifler ve ikazlarda bulundu.

Hamilelikte spor yapmak sakıncalı mı? Hamilelik hakkında doğru sanılan 10 hatalı bilgi!
26 Ağustos 2023 - 5:00

Hamilelik bayanların hayatlarında özel bir periyot olan mucizevi bir süreç. Bayanın vücudunda yeni bir hayatın oluştuğu bu evre büyük bir sevinç ve heyecanla karşılanıyor. Lakin bilhassa birinci hamilelikte, mutluluğun yanı sıra anne adaylarında anksiyete de sık görülüyor.

Daha evvel deneyim edilmeyen bu seyahat sürecinde eş dosttan duyulan yahut sanal ortamdan edinilen kimi bilgiler nedeniyle ‘ya bebeğime bir şey olursa?’ fikri anne adaylarının keyifli ancak bir o kadar da dertli olmalarına neden olabiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aysel Nalçakan, hamileliğin kesinlikle tabibin yönlendirmesi ve takibi altında geçirilmesi gereken bir süreç olduğuna dikkat çekerek, “Her adımın, her kararın dikkatli bir halde kıymetlendirilmesi ve gerçek bilgilere dayanması, anne ile bebeğin sıhhati açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle anne adaylarının hamilelik ile ilgili merak ettikleri her mevzuyu doktorlarına müracaatları çok önemlidir” diyor.

ANNE ADAYI AŞERDİĞİ BESİNİ KESİNLİKLE TÜKETMELİ: YANLIŞ

DOĞRUSU: Anne adayının aşerdiği besini tüketmezse bebekte doğum lekesi gelişeceğine yahut bebeğin bir uzvunun eksik olacağına yönelik yaygın bir kanı var. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aysel Nalçakan, bu bilginin muhakkak yanlışsız olmadığına işaret ederek, “Aşermek anne adaylarında ruhsal bir durum. Hamilelikte temel kural, hakikat ve istikrarlı beslenme olmalı. Anne adaylarının istedikleri her besini tüketmeleri hedeflenen kilodan daha fazla almalarına ve bunun sonucunda gebelik şekeri ile gebelik tansiyonu üzere değerli hastalıkların oluşmasına yol açabiliyor” diyor.

SAÇ BOYATILMAZ VE MAKYAJ YAPILMAZ: YANLIŞ

DOĞRUSU: Anne adayları hamilelik periyodunda saçlarını boyatabilir ve makyaj yapabilirler. Dr. Aysel Nalçakan, hamileliğin 3. ayından sonra saç boyatılmasında bir sakınca olmadığına işaret ederek, “Alerjik tepki riskini önlemek için süreç kesinlikle yeterli havalandırılmış bir yerde gerçekleşmeli ve boya tüm saça uygulanmadan evvel alerji testi yapılmalı. Hamilelikte anne adayları makyaj da yapabilirler. Lakin bu devirde cilt daha hassas olabileceği için cilt tipine uygun ve hipoalerjenik eserler tercih edilmeli, çok kimyasal içeren eserlerden kaçınılmalı. Gün sonunda da makyaj kesinlikle temizlenmeli” diyor.

HAMİLELİK DEVRİNDE SPOR YAPILMAZ: YANLIŞ

DOĞRUSU: Toplumdaki yaygın inanışın tersine, uzmanlar hamilelik sürecinde nizamlı spor yapmanın son derece değerli olduğuna dikkat çekiyorlar. Çünkü hareketsizlik nedeniyle anne adayının olağandan fazla kilo alması; gebelik diyabeti, gebelik tansiyonu, iri bebek ve erken doğum üzere önemli tablolar oluşturarak hem anne adayının hem de bebeğin hayatını tehdit edebiliyor. Ayrıyeten sistemli spor yapan anne adaylarında doğum süreci daha kolay geçiyor. Bu nedenle hamilelikte nizamlı olarak yürüyüş, yüzme yahut hafif antrenmanların kesinlikle yapılması gerekiyor. Örneğin, haftada 3-4 gün 30 dakika boyunca yürümek anne adayının kendisini fizikî olarak daha güçlü ve zinde hissetmesine katkı sağlıyor. Erken doğum yahut kanama riski taşıyan gebeler ise ağır ve riskli sporlardan kaçınmalı.

BEBEĞİN SAÇLARI ÇIKTIĞINDA MİDE EKŞİMESI BAŞLAR: YANLIŞ

DOĞRUSU: Hamilelikte mide ekşimesi çoklukla ‘bebeğin saçları çıkıyor’ formunda yorumlanıyor. Bebeklerde saç çıkmaya başladığında midede ekşime sorunu oluşabilse de asıl neden sıklıkla reflü hastalığı oluyor. Bebeğin gelişimiyle birlikte progesteron hormonu düzeyi yükselince olağanda sıkıca kapalı olan alt özefagus sfinkteri bağları gevşemeye başlıyor. Gevşeme nedeniyle besinlerin ve mide asidinin yemek borusu ile boğaza geri gelmesi ‘reflü’ olarak isimlendiriliyor. Hamilelikte yaygın görülen reflü, doğumun akabinde birden fazla annede bizatihi ortadan kalkıyor.

DİŞ TEDAVİSİ BEBEĞE ZİYAN VERİR: YANLIŞ

DOĞRUSU: Hamilelikte diş ve dişeti problemlerinin ihmal edilmemesi büyük kıymete sahip. Aksi halde erken doğum ve düşük doğum tartısı riski artıyor. Hasebiyle rutin diş denetimlerinin aksatılmaması gerekiyor. Tedavi edilmesi gereken bir sorun varsa ilaç tedavisi uygulanabiliyor yahut diş çekimi yapılabiliyor. Acil değilse 3 aylık devir geçtikten sonra tedavi tercih edilirken, acil bir durum varlığında ise süratlice müdahale ediliyor.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLGİ ZİYANLIDIR: YANLIŞ

DOĞRUSU: Hamilelik sürecinde cinsel bağ bebeğe rastgele bir ziyan vermediği üzere, oluşturduğu mekanik tesirle rahim ağzından birtakım hususların salgılanmasını sağlayarak doğumu da kolaylaştırabiliyor. Hasebiyle bu riski taşımayan anne adaylarının rahat ettikleri sürece son haftaya kadar cinsel bağa girmeleri sıhhati olumsuz etkilemiyor. Lakin düşük ve erken doğum riski varsa cinsel hayatın kısıtlanması gerekiyor.

NORMAL DOĞUMDAN SONRA CİNSEL HAYAT ESKİSİ ÜZERE OLMAZ: YANLIŞ

DOĞRUSU: Yaygın inanışın bilakis vajinal bölge yaklaşık olarak 6 hafta içinde eski halini aldığı için olağan doğum cinsel hayat üzerinde olumsuz bir tesir oluşturmuyor. Şayet doğum sonrasında vajina eski haline dönmezse günümüzde uygulanan operasyonlarla vajinadaki genişlik çarçabuk daraltılabiliyor.

HAMİLELİKTE SIRTÜSTÜ YATILMAZ: YANLIŞ

DOĞRUSU: Anne adayları kendilerini rahat hissettikleri her durumda uyuyabilirler. Lakin ilerleyen haftalarda, bilhassa de 3. trimesterde büyüyen rahim damarlar üzerinde bası yaparak kalbe dönen kan ölçüsünü azaltabiliyor. Bunun sonucunda kan basıncı düşebiliyor ve yeniden diyafram basısı nedeniyle teneffüs zahmeti oluşabiliyor. Bu nedenle doktorlar hamileliğin son haftalarında sol yan tarafa gerçek yatılmasını tavsiye ediyor. Dr. Aysel Nalçakan, “Ancak sırtüstü yatmakta rastgele bir zahmet çekilmiyorsa, bu konumda yatılmasında yahut uykuda konum değiştirilmesinde bir sorun yoktur” diyor.

ŞEKER YÜKLEME TESTI YAPILMASI SAKINCALIDIR: YANLIŞ

DOĞRUSU: Şeker yükleme testi hem anne adayı hem de bebek için büsbütün inançlı bir test. Şeker yükleme testiyle bedene alınan şekerin daha fazlası gebeler tarafından gün içinde esasen tüketiliyor. Meğer teşhis konulmayan ve bu sebeple denetim altına alınamayan diyabet; bebekte erken doğum, yapısal anomaliler (kalp, hudut sistemi vb), gebelik tansiyonu ve iri bebek üzere önemli problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle ek risk faktörleri yoksa, hamileliğin 24-28. haftaları ortasında (ek risk varsa bazen hamileliğin erken haftalarında da) kesinlikle şeker taraması yapılması gerekiyor.

TÜP BEBEK TEDAVISI SONRASINDA KESİNLİKLE SEZARYEN DOĞUM OLMALI: YANLIŞ

DOĞRUSU: Takipleri olağan giden ve tek bir bebek olan hamilelikte kesinlikle sezeryan ile doğum gerekmez. Sağlıklı devam eden hamilelikte anne adayları olağan doğum yapabilirler.

Deneme bonusu veren siteler asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER