SON DAKİKA

Kosk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Türkiye’de doğalgaz abone sayısı yüzde 6,1 arttı

Konutlarımızın ve öteki ömür alanlarının; ısıtma ve sıcak su gereksinimini karşılayan tıpkı vakitte fırınlara ve ocaklara güç sağlayan doğalgaza olan talep her geçen gün artıyor. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) raporuna nazaran, 2022 yılında Türkiye’de konut abone sayısı 6,1 artışla 18 milyon 982 bin 872’ye yükseldi.

Türkiye’de doğalgaz abone sayısı yüzde 6,1 arttı
24 Ağustos 2023 - 4:36

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) ise 2022 yılında en yüksek doğalgaz abonesi alımının 171 bin abone ile kasım ayında yapıldığını açıkladı. 

Sonbaharda yani eylül-kasım aylarında doğalgaz abonelik müracaatlarında yaşanan artış; doğalgaz aboneliği açtırma mühletleri ile doğalgaz tesisatı suram süreçlerinin uzamasına neden oluyor. 

Peki abonelik başvurusu ve doğalgaz tesisatı suram çalışmaları ne vakit yapılmalı? İşte detaylar…

Soğuk havalarda da meskenlerinde ve işyerlerinde ki konfor koşullarını korumak isteyenler, bugünden doğalgaz dönüşüm çalışmalarını tamamlayarak, rahat bir kışa hazırlanıyor. Yaz aylarında tedbirini almayanlar ise eylül-kasım aylarında artan abonelik müracaatları nedeniyle hem doğalgaz aboneliğini açtırmak hem de kombi taktırmak için günlerce hatta aylarca bekleyebiliyor.

KASIMDA DOĞALGAZ ABONELİĞİ PİK YAPTI

Eylül, ekim ve kasım aylarında doğalgaz abonelik müracaatlarında yaşanan artışa dikkat çeken Üçay Küme İklimlendirme ve Şubeler Küme Yöneticisi Özgür Şahin, konutlarında ve işyerlerinde doğalgaz dönüşümü yaptırmak isteyenleri, erken davranmaları ve firma seçimi konusunda uyardı:

“Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) ise 2022 yılında en yüksek doğalgaz abonesi alımının 171 bin abone ile kasım ayında yapıldığını açıkladı. Sonbahar aylarında doğalgaz abonelik müracaatlarında yaşanan artış ise doğalgaz aboneliği açtırma mühletleri ile doğalgaz tesisatı suram süreçlerinin uzamasına neden oluyor. Bu nedenle meskenlerinde ve işyerlerinde doğalgaz dönüşümü yaptırmak isteyenlerin yaz aylarının sonunda harekete geçmelerini tavsiye ediyoruz.”

Özgür Şahin, konuşmasında doğalgaz dönüşümünde izlenecek adımları da paylaştı:  

“Doğru bir doğalgaz dönüşümü, mühendislik çalışması gerektiriyor. Yani evvel bir mühendislik şirketi ile anlaşılarak, proje çizdirilmeli. Doğalgaz proje çizimi için mühendislik firmasının yetkililerinin yani makine mühendislerinin ve teknikerlerinin projesi çizilecek olan meskende keşif çalışması yapmaları gerekiyor. Şirket, projeyi çizdikten sonra da ilgili kentin doğalgaz dağıtım merkezine gidilerek, onay süreci başlatılmalı. 

Doğalgaz dağıtım merkezinden onay alındıktan sonra konut yahut işyeri sahibinin gerekli evraklar ile aboneliği açtırmak için müracaat yapması gerekiyor. Müracaat yapıldıktan sonra doğalgaz sayacı, şahsa emanet ediliyor ve vazifeli, randevu verilen tarihte meskene gelerek sayacı takıyor. 

Abonelik açıldıktan sonra doğalgaz dağıtım şirketinden gelen misyonlu, kombi düzeneğini denetim ederek, muhtemel sızıntı riskine karşı test yapıyor. Şayet kombi kullanımına dair rastgele bir sorun yoksa onay veriliyor.

ELEKTRİK İLİŞKİSİNE MÜDAHALE ETMEYİN

Doğalgaz açım süreçleri tamamlandıktan sonra da sıra elektrik açtırma sürecine geliyor. Kombi üreticisi firma ile ilgili firmanın çalışanı, meskene gelerek, elektrik ilişkisini yapıyor. Sonrasında kombi kullanıma açılıyor. Bu evrede elektrik irtibatına asla kendiniz müdahale etmemelisiniz. Şayet kendiniz irtibat yapar ya da yaptırırsanız ve kombi çalışmazsa, ne fiyatsız tamirat takviyesi alabilirsiniz ne de paranız iade edilir. Kombi üreticisi firma, kurallar gereği fakat elektrik temasını kendileri yaparsa garanti evrakını imzalıyor.

“TESİSATINI 1 GÜNDE TAMAMLIYORUZ”

Abonelik başvurusu, proje, suram ve elektrik kontağı süreçlerinin tamamı ortalama iki hafta sürüyor. Sonbaharda yani eylül-kasım aylarında doğalgaz abonelik müracaatlarında yaşanan artış ise bu müddetin bir aya kadar uzamasına neden oluyor. Sonbaharda vakit kaybı yaşamak istemeyenlerin yaz aylarında müracaat süreçlerini başlatmalarını tavsiye ediyoruz. 

ÜÇAY Mühendislik olarak, Türkiye’nin birçok vilayet ve ilçesindeki şubelerimiz ve üstün mühendislik kabiliyetimiz ile müşterilerimize, fiyatsız ön keşif ve anahtar teslim sistem suramı hizmetini, 1 günde iş teslimi prensibiyle tamamlıyoruz. Abonelik süreçleri tamamlanan projelerde, bir hafta üzere kısa bir müddette doğalgazı kullanıma uygun hale getiriyoruz.”

Deneme bonusu veren siteler asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - KOSK HABER